نظریه ، عملکرد و فیزیولوژی خواب چیست؟ - بایاچوب

نظریه ، عملکرد و فیزیولوژی خواب چیست؟ - بایاچوب

نظریه ، عملکرد و فیزیولوژی خواب چیست؟ - بایاچوب

خواب قسمت مهمی از برنامه روزمره ماست. تخمین زده می شود که ما تقریباً یک سوم وقت خود را به خواب می گذرانیم.
الهه شاهین
1400/2/7
0 نظر

 نظریه ، عملکرد و فیزیولوژی خواب چیست؟

دپارتمان شرکت راشین وب- تعداد کلمات 1650 کلمه- مدت زمان مطالعه 17 دقیقه
 
خواب با کیفیت برای سلامتی به اندازه تغذیه مناسب و فعالیت بدنی مهم است.
خواب برای بسیاری از عملکردهای مغز مهم است ، ما برای یادگیری موثر به خواب نیاز داریم و نشان داده شده است که کمبود خواب بر میزان غلظت ما تأثیر منفی می گذارد.
شواهد همچنین نشان می دهد که خواب تقریباً بر روی هر نوع بافت و سیستم بدن تأثیر می گذارد و کمبود مزمن خواب می تواند خطر بیماری های غیرواگیر از جمله فشار خون ، دیابت ، بیماری های قلبی عروقی و چاقی را افزایش دهد.
خواب برای سلامتی بسیار حیاتی است!
سایت بایاچوب به شما در انتخاب سرویس خواب خوب کمک میکند.bayachoob.ir 
سرویس خواب در یک خواب راحت بسیار موثر است.
سرویس خواب  

خواب چیست؟

خواب را می توان به عنوان "یک حالت بیهوشی فعال تولید شده توسط بدن در جایی که مغز در یک حالت استراحت نسبی است و در درجه اول نسبت به محرک داخلی واکنش نشان می دهد" تعریف کرد.خواب با این ویژگی مشخص می شود: سطح فعالیت بدنی کم کاهش آگاهی حسی خواب همچنین توسط ریتم شبانه روزی و مکانیسم های هموستاتیک تنظیم می شود. علاوه بر این ، می توان با استفاده از الکتروانسفالوگرافی (EEG) برخی از الگوهای فعالیت مغز و همچنین مراحل مختلف خواب را مشاهده کرد. مناطق مختلفی در مغز برای کنترل چرخه های خواب و بیداری با هم کار می کنند. برخی از این مناطق شامل موارد زیر است:  

تالاموسهیپوتالاموس 

- حاوی هسته Suprachiasmatic (SCN) - ساعت بیولوژیکی بدن است و همراه با تالاموس خواب موج آهسته را تنظیم می کند Pons - در تنظیم حرکت سریع چشم (REM) مهم استدر طول خواب ، چندین غده غدد درون ریز ترشح و تنظیم هورمون هایی مانند:

ملاتونین  

- در تنظیم ریتم های بیولوژیکی و سیستم ایمنی بدن نقش دارد هورمون محرک فولیکول (FSH) - ترشح شده از غده هیپوفیز و کلیدی در تنظیم سیستم تولید مثل هورمون لوتئینیزه (LH) - ترشح شده از غده هیپوفیز و مهم در تنظیم سیستم تولید مثل هورمون رشد - ترشح شده از غده هیپوفیز و در رشد و بلوغ جسمی نقش دارد  
سرویس خواب در یک خواب راحت بسیار موثر است.
سرویس خواب  

تاریخچه علم خواب

علم خواب مسیری طولانی را طی کرده و طی سالها تغییر چشمگیری کرده است. در ابتدا ، خواب به عنوان یک تجربه نزدیک به مرگ در نظر گرفته می شد. ارسطو مفهوم خواب را بررسی کرد و در مورد "در مورد خواب و خواب آلودگی" در مورد آن نوشت: "ارسطو معتقد بود که خوابیدن شامل هضم ذرات غذا است. سپس این ذرات غذا بخارهایی ایجاد می کنند که از معده بلند می شوند و در مغز جمع می شوند. این بخارات سپس منجر به شروع خواب می شود.
سایر مکاتب فکری در قرن 18 و 19 این بود که خواب نتیجه کمبود خون رسانی به مغز یا کاملاً مخالف آن است و این خواب به دلیل خون اضافی در مغز ایجاد می شود.
سرویس خواب در یک خواب راحت بسیار موثر است.
 
خواب نیز در ابتدا به عنوان یک حالت منفعل در نظر گرفته می شد ، اما با ایجاد الکتروانسفالوگرام (EEG) توسط هانس برگر در اواخر دهه 1920 خلاف این امر ثابت شد.  EEG امکان اندازه گیری عینی فعالیت مغز را در هنگام خواب فراهم می کند و نشان داد که الگوهای مختلفی از فعالیت مغز در دوره خواب و بیداری وجود دارد. 
بنابراین مفهوم خواب به عنوان یک حالت منفعل نادیده گرفته شد.
EEG همچنین به وضوح نشان می دهد که ذهن در طول خواب فعال می ماند و در مراحل خاصی از خواب سطح فعالیت افزایش می یابد.
سایت بایاچوب به شما در انتخاب سرویس خواب خوب کمک میکند.bayachoob.ir
سرویس خواب در یک خواب راحت بسیار موثر است.  

مفاهیم اطراف خواب

خواب آلودگی -

"تمایل به خواب ، داشتن مشکل در بیدار نگه داشتن ، خواب آلودگی ، خواب آلودگی" یا "خواب آلودگی ، تمایل به خواب و کاهش هوشیاری" [11] احساسات ذهنی خواب ممکن است شامل موارد زیر باشد:
باز نگه داشتن چشم
تمایل به استراحت
کندتر بودن

خستگی -

"احساس خستگی طاقت فرسا ، کمبود انرژی و احساس خستگی ، همراه با اختلال در عملکرد جسمی و / یا شناختی." خستگی با اعمال جسمی و روحی و عدم توانایی در ادامه انجام یک کار همراه است.
خستگی جسمی یک پدیده فیزیولوژیکی است که با "زمان انجام کار" مشخص می شود (یعنی زمان صرف شده برای انجام یک کار خاص در خانه یا محل کار). خستگی جسمی همچنین با کاهش در انجام یک کار خاص همراه است و این خستگی غالباً با تغییر کار برطرف می شود.
سرویس خواب در یک خواب راحت بسیار موثر است.
خستگی ذهنی ارتباط مستقیمی با استراحت کافی دارد - این شامل خواب است ، اما نه فقط خواب ، ممکن است فقط کمی استراحت یا استراحت از یک کار خاص باشد. [8] تئوری بار شناختی به مقدار اطلاعاتی که حافظه فعال می تواند همزمان نگه دارد اشاره دارد. حافظه کاری ظرفیت محدودی دارد. بنابراین نظریه بار شناختی این ایده است که شما بیش از ظرفیت بار شناختی خود کار نمی کنید و بنابراین در ظرفیتی کار می کنید که به اندازه کافی تحریک کننده باشد تا شما را خسته نکند. 
خستگی - به کمبود انرژی و ابتکار اشاره دارد و ممکن است به عنوان مثال با استراحت و مصرف مناسب مواد غذایی بهبود یابد.
سرویس خواب در یک خواب راحت بسیار موثر است.
 

تنظیم خواب

خواب توسط دو سیستم تنظیم می شود ، ریتم شبانه روزی و هموستاز خواب / بیدار. ریتم شبانه روزی در یک چرخه 24 ساعته ریتم های بیولوژیکی از جمله خواب را همزمان می کند.
هموستاز خواب / بیدار ، حرکت عصبی فیزیولوژیک داخلی بدن به سمت خواب یا بیداری را توصیف می کند. [13]
هموستاز به اصول تعادل یا تعادل اشاره دارد و بدن به سمت تعادل بین خواب و بیداری هدایت می شود.
 

عملکرد خواب

چندین نظریه برای توضیح عملکرد خواب و دلیل ضروری بودن آن ارائه شده است. این نظریه ها شامل نظریه ترمیمی خواب ، نظریه شناختی خواب است. نظریه صرفه جویی در انرژی خواب و نظریه تطبیقی ​​خواب. 
 

نظریه ترمیمی

این نظریه از این عقیده که خواب برای احیا و بازیابی فرایندهای فیزیولوژیکی که به جوان سازی بدن و روان کمک می کنند ، ضروری است. با این نظریه فرض بر این است که خواب NREM برای بازیابی عملکردهای فیزیولوژیکی مهم است و خواب REM در ترمیم عملکردهای ذهنی مهم است. [15] یافته های بسیاری از عملکردهای بیولوژیکی که در درجه اول در هنگام خواب اتفاق می افتد ، از نظریه ترمیمی خواب پشتیبانی می کند. برخی از این توابع عبارتند از:
ترمیم عضله
ترمیم سلول
رشد بافت
سنتز پروتئین
ترشح بسیاری از هورمون های مهم برای رشدبنابراین خواب به بدن امکان می دهد چندین م cellلفه سلولی را که برای عملکردهای فیزیولوژیکی لازم هستند و در طول روز تخلیه می شوند ، ترمیم و پر کند. این از مفهوم اجازه دادن به بیماران ما برای استراحت کافی پس از جراحی به منظور پیشرفت فرآیندهای بهبودی موثر پشتیبانی می کند.
سرویس خواب در یک خواب راحت بسیار موثر است.
سرویس خواب مدرن  
نظریه عملکرد شناختیخواب برای عملکرد شناختی و تشکیل حافظه مهم است. مطالعات در مورد کمبود خواب اختلال در شناخت را نشان می دهد و همچنین نشان دهنده کمبود حافظه است. [16] این اختلالات منجربه[16] می شود: اختلال در توانایی حفظ توجهنقص در تصمیم گیریمشکل یادآوری خاطرات طولانی مدتاین نوع اختلالات با میزان کمبود خواب همبستگی مثبتی دارند و با افزایش زمان کمبود خواب ، اختلالات شدیدتر می شوند. [16] همچنین نشان داده شده است که خواب موج آهسته (NREM N3) پس از یادگیری یک کار جدید توانایی بهبود عملکرد نتیجه را در آن کار دارد. Stickgold (2005) همچنین نشان داد که خواب موج آهسته برای تشکیل موثر حافظه حیاتی است. [17] بنابراین بهترین ایده این نیست که شب بیدار بمانید و برای یک آزمون بخوانید ، زیرا ممکن استم effectiveثر نباشد و حتی ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد. 
 

تئوری صرفه جویی در انرژی

خواب به عنوان وسیله ای برای صرفه جویی در انرژی نقش دارد. تئوری صرفه جویی در انرژی نشان می دهد که عملکرد اصلی خواب کاهش تقاضای انرژی در بخشی از شبانه روز است. این واقعیت که میزان سوخت و ساز بدن تا 10٪ در طول خواب کاهش یافته است ، این نظریه را تأیید می کند. دمای بدن و میزان کالری مورد نیاز در هنگام خواب کاهش می یابد و وقتی بیدار می شویم افزایش می یابد ، این فرضیه که خواب نقش مهمی در کمک به صرفه جویی در منابع انرژی دارد را پشتیبانی می کند.
سرویس خواب در یک خواب راحت بسیار موثر است.  
 

نظریه تطبیقی

از تئوری انطباقی به عنوان نظریه تکاملی خواب یا نظریه عدم تحرک نیز یاد می شود. این یکی از اولین نظریه هایی است که عملکرد خواب را توضیح می دهد. این نظریه نشان می دهد که خواب رفتاری است که بقای کلی ما را افزایش می دهد. گفته شده است که انسان به دلیل تمرکز ما بر استراحت ، در مقایسه با سایر گونه ها با سرعت بیشتری تکامل یافته است. این تئوری نشان می دهد که همه گونه ها در دوره هایی از زمان که بیداری آنها را در معرض خطر قرار می دهد ، با خواب سازگار شده اند ، به عنوان مثال خواب یک نوع رفتار سازگار است تا ما را از شب و تاریکی دور نگه دارد ، زیرا گونه های شکارچی از دید و پنهان کاری بهره مند می شوند. [ 15]
شبیه به گرسنگی و تشنگی ، خواب آلودگی ممکن است یک نیاز اساسی فیزیولوژیکی باشد که فقط با خواب برآورده می شود و برای زنده ماندن افراد یک امر اساسی است.
سرویس خواب در یک خواب راحت بسیار موثر است.  
سرویس خواب مدرن  

روشهای کمک پزشکی

برای ارزیابی خواب می توان از مطالعات مختلفی در آزمایشگاه های خواب استفاده کرد. از مزایای این روشها می توان به موارد زیر اشاره کرد: استفاده از فناوری پیشرفته (قابل استفاده در خانه نیست)
روش های دقیق و گسسته - می تواند بین مراحل مختلف خواب تمایز قائل شود
استاندارد طلا برای ارزیابی خواب
معایب آن عبارتند از: روشهای گران
روشهای وقت گیر
نیاز به کمک حرفه ای دارید
فقط در مدت زمان کوتاهی (یک یا دو روز) قابل انجام است
سرویس خواب در یک خواب راحت بسیار موثر است.

یکی دیگر از معایب مهم عملکردی این است که ارزیابی در آزمایشگاه خواب در شرایط معمول خواب بیمار در خانه انجام نمی شود ، بنابراین در واقع وضعیت خواب طبیعی را اندازه گیری نمی کند.
Polysomnogram (PSG): روش پزشکی متشکل از چندین آزمایش همزمان اما مستقل است که عملکردهای مختلف بدن را در هنگام خواب کنترل می کند و برای مطالعه بعدی آنها با استفاده از کانال های مختلف ثبت می شود
سایت بایاچوب به شما در انتخاب سرویس خواب خوب کمک میکند.bayachoob.ir
سرویس خواب در یک خواب راحت بسیار موثر است.  

مقالات دیگر ما را از همین جا مشاهده کنید. 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر