چوب چیست؟جامع ترین تاریخچه چوب + کاربرد چوب - بایا چوب

چوب چیست؟جامع ترین تاریخچه چوب + کاربرد چوب - بایا چوب

چوب بافت اصلی تقویت کننده و مواد مغذی درختان و گیاهان می باشد و یکی از فراوان ترین و متنوع ترین مواد طبیعی است که به وفور یافت می شود.
1400/3/16
1 نظر

چوب چیست؟ 

  چوب بافت اصلی تقویت کننده و مواد مغذی درختان و گیاهان است و یکی از فراوان ترین و متنوع ترین مواد طبیعی می باشد. چوب توسط  گونه های گیاهی از جمله ژیمناپرم ها و  آنژیوسپرم ها تولید می شود که در رنگ های مختلفی با الگوهای دانه ای موجود است. 
.نسبت به وزنی که دارد بسیار محکم است. عایق برق و گرما می باشد. و دارای خصوصیت صوتی است 
 زمان کار با چوب گرما را همانند فلزات یا سنگ منتقل نمی کند و به راحتی می شود با چوب کار کرد. به عنوان یک ماده چوب از زمان ظهور انسان تا امروزه در زمین مورد استفاده قرار می گیرد کار می کند. 
 
 
امروزه با پیشرفت تکنولوژی و وجود رقبایی مثل فلزات,پلاستیک ها و سیمان و سایر مواد چوب همچنان در نقش سنتی جایگاه خود را حفظ کرده و استفاده از آن در حال گسترش است.
تعریف چوب 
 چوب علاوه بر محصولات شناخته شده ای مانند مبلمان , صندلی, کمد و تخته سه لا و ... ماده اولیه پنل های چوبی, کاغذ و بسیاری از محصولات شیمیایی می باشد.چوب در اکثر نقاط جهان به عنوان سوخت نقش مهمی دارد.
 
 جدیدترین مدل های کابینت آشپزخانه 2021

 نحوه ی شکل گیری چوب

از نظر گیاه شناسان چوب بخشی از سیستم گیاه است که آب و مواد معدنی را از ریشه به قسمت های دیگر گیاه منتقل می کند مواد غذایی به وجود آمده توسط فتوسنتز را ذخیره می کند بر اساس تحقیقات انجام شده تخمین زده می شود که 25000 تا 30000 گونه گیاهی ,گیاه علفی تولید می شود و فقط 3000 تا 4000 گونه چوبی تولید می کنند که برای استفاده در صنایع چوبی به عنوان مواد اولیه مناسب می باشد.
 
7 ایده از پرطرافدارترین مدل کابینت آشپزخانه 2021

 درختان جنگلی و گیاهان چوبی دو دسته اند:

 ژیمناپرم ها و آنژیوسپرم ها.
 
ژیمناپرمها یا درختان دارای مخروط  چوب های نرمی مانند کاج و صنوبر تولید می کنند ولی آنژیوسپرم ها چوب های سخت معتدل و گرمسیری همانند بلوط,ساج و بالسا تولید می کنند.
چوب ماده ی با ارزشی است که از اهمیت اقتصادی بسیاری برخوردار است.
این ماده در سراسر جهان پیدا می شود و به عنوان یک منبع تجدیدپذیر پایدار می باشد(برخلاف ذغال سنگ, سنگ معدن و نفت که به تدریج در حال نابودی هستند.با برداشت چوب در جنگل ها , حمل و نقل , فرآوری در کارخانه ها و صنایع و تجارت باعث شده مشاغلی را فراهم کند.ادامه تقاضای زیاد برای چوب و محصولات چوبی است
 
 مدل های جذاب برای میز نهار خوری
 
با افزایش جمعیت جهان , مصرف چوب و در نتیجه جنگل زدایی هم افزایش می یابد. کم شدن بسیاری از جنگل ها , به خصوص در مناطق گرمسیری باعث شده که با بحران نابودی جنگل ها روبرو شویم.
کابینت آشپزخانه 2021 
 تلاش برای جلوگیری از کاهش پوشش های جنگلی زمین و افزایش بهره وری از جنگل ها, ایجاد برنامه های گسترده درخت کاری, بازیافت کاغذ و استفاده بهینه تر از چوب از طریق تحقیقات می توان مشکل تأمین چوب را کاهش داد.
  برخی از تولیدات اولیه , مانند تیرها و ستون ها , مستقیماً مورد استفاده قرار می گیرند , اما بسیاری از آنها مواد میانی را تشکیل می دهند که با پردازش بیشتر به محصولات ثانویه مثل مبلمان , سازه های ساختمانی, ظروف و آلات موسیقی تبدیل می شوند .
 
 با انواع جزیره آشپزخانه آشنا شوید

 تخته سه لا و چوب روکش دار

 تخته سه لا و چوب لمینت هر دو از لایه هایی از چوب چسبیده به هم ساخته شده اند. تفاوت اساسی که دارد این است که در تخته سه لا از دانه های لایه های متناوب عبور می شود,تولید این محصولات با تولید چسب های بهبود یافته به ویژه رزین های مصنوعی در دهه های 1930 و 1940 امکان پذیر شد
 تخته سه لا یک محصول تابلویی است که با چسباندن یک یا چند روکش به دو طرف یک لایه روکش مرکزی یا یک هسته نوار چوبی تولید می شود. بیشتر تخته سه لا تمام روکش است. تخته سه لا از هسته الوار فقط در مقادیر کم تولید می شود.
 
 ایده های جدید برای کابینت آشپزخانه 2021
 
هسته های چوب توسط چسباندن جانبی نوارهای چوب ساخته می شود.تعداد کل لایه ها معمولا (سه , پنج یا بیشتر) است
 تخته سه لا دارای مزایای زیادی نسبت به چوب طبیعی است. از جمله از نظر ابعاد یکنواختی مقاومت , مقاومت در برابر شکاف , فرم صفحه و تزئینی. این خصوصیات باعث می شود تا با کاربردهای مختلف سازگار باشد. تخته سه لا در ساخت و ساز ساختمان از جمله دیوارها , کف , سقف ها و درها نقش مهمی ایفا می کند.
کابینت آشپزخانه مدرن 
نمای خارجی و داخلی مثل , روکش دیوار مبلمان؛ قفسه بندی کشتی سازی ساخت اتومبیل؛ ماشین های برودتی؛ اسباب بازی؛ قالب بتونی؛ و بسیاری از برنامه های دیگر. انواع خاص ، ارزش تزئینی را با خصوصیات عایق حرارتی و صوتی .ترکیب می کنند
 تخته سه لا علاوه بر اینکه به صورت صفحات تخت ساخته می شود , به صورت منحنی ساخته می شود که برای قایق ها , مبلمان و سایر محصولات استفاده می شود. تخته سه لا با خم و چسباندن ورق های روکش در یک عملیات ساخته می شود.
 چوب های چند لایه معمولاً با استفاده از چسباندن موازی تخته های الوار در اندازه ها و شکل های مختلفی با توجه به کاربرد مورد نظر ساخته می شوند. روکش های چسب موازی گاهی اوقات برای تولید وسایل خاص (مثلاً مبلمان ، وسایل ورزشی و تازگی ها) استفاده می شود

 تخته خرده چوب

 یکی دیگر از محصولات پنل , از خرده چوب هایی که به هم چسبیده اند تولید می شود. ذرات به صورت پوسته پوسته مانند ویفر و رشته ها , تراش های ریز , شکافها و ریزه های تولید شده از چوب در اثر برش , شکستن یا اصطکاک هستند. منبع ذرات چوب شامل بقایای حاصل از کارخانه های اره (از جمله خاک اره) و سایر صنایع استفاده کننده از چوب می باشد.
 تخته خرده چوب برای استفاده داخلی برای مبلمان , تابلوها و درها یا برای اهداف ساختاری برای پشتیبانی از بارها ساخته شده است.
تخته های نوع داخلی معمولا با روکش یا ورقه ورقه پلاستیک (مانند ملامین) پوشانده می شوند

 تولید کاغذ

 چوب منبع اصلی کاغذ است.فرآیندهای خمیرکاری در سه نوع اصلی انجام می شود: مکانیکی یا سنگ زنی ؛ مواد شیمیایی یا پخت و پز با مواد شیمیایی اضافه شده و نیمه شیمیایی , یا ترکیبی از پیش گرمایی یا شیمیایی.
تفاله تولید شده با آب شسته , غربال شده , ضخیم شده و سفید می شود.تولید کاغذ با پالایش تفاله , اندازه و پر کردن یا بارگذاری آن و اجرای تفاله در دستگاه مناسب است

خشک کردن چوب

 چوب و محصولات چوبی معمولا پس از تولید رطوبت قابل توجهی دارند و برای استفاده ی بیشتر از چوب باید آن را خشک کرد. خشک شدن مناسب میزان تغییرات ابعادی ناشی از جمع شدگی و تورم را کاهش می دهد , از چوب در برابر میکروارگانیسم ها محافظت می کند , وزن و هزینه حمل و نقل را کاهش می دهد , چوب را برای اکثر روش های تکمیل و نگهداری آماده می کند و مقاومت آن را افزایش می دهد. خشک کردن در حیاط ها در هوای آزاد یا کوره های بسته انجام می شود.
 
 مقاله ای در مورد داشتن یک خواب بهتر برای شما آماده کرده ایم همین حالا به این مقاله یه سر بزنید.
 
 امیدواریم از خواندن مقاله لذت برده باشید.
 
 برای خواندن ادامه مقالات بایا چوب اینجا کلیک کنید

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 
پرسش
موافقم0
مخالفم0
شایان  (شنبه 18 اردیبهشت 1400)
کابینت آشپزخانه هایگلاس هم کار میکنید؟ ما در تبریز هستیم؟